Вставати зранку о 7 годині задля участі у Богослужінні, до обіду вивчати богословські курси згідно програми, брати участь у монастирських богослужіннях, а вільний час віддавати навчанню, читанню та домашнім завданням. Як це жити в такому ритмі впродовж трьох тижнів?

Напередодні цьогорічного аплікаційного конкурсу до участі у літній богословській школі в Свято-Успенській Унівській лаврі ми мали нагоду поспілкуватись із Тарасом Тимом. директором бібліотеки УКУ, викладачем богослов’я УКУ, керівником сертифікатних програм (Унівська літня богословська школа, Іконописна школа "Радруж"), членом редакції Богословського Порталу. Тарас Тимо належить до першого випуску Львівської Богословської Академії (тепер Український Католицький Університет), навчався на богословському факультеті Лювенського Католицького Університету в Бельгії, два роки навчався на магістерській програмі ранньохристиянських студій в Університеті Notre Dame у США як стипендіат Фонду Фулбрайта.

- Звідки виникла ідеї Школи та чим вона приваблює учасників?

- Про те, що є така потреба свідчить те, що школа постійно має студентів. Школа діє вже впродовж 14 років в Україні, і весь час в нас є від 20 до 30 студентів. Ідея школи походить взагалі від канадського Інституту Східно-християнських наук імені митрополита Андрея Шептицького при Університеті св. Павла в Оттаві. Свого часу формат подібної школи впровадили спочатку в США, відтак в Канаді. Там цю школи проводили в 90-х роках: в різних монастирях Америки або Канади. Суть школи наступна: зібрати різних людей, які цікавляться богослов’ям, християнською духовністю, літургією, звести їх на три тижні, поселити при якомусь монастирі, щоб вони мали можливість, по-перше, брати участь у всіх богослужіннях монастирських (це досить багато – зранку Божественна Літургія, в обід - Часи, і ввечері – Вечірня, тобто це є дуже насичений літургійний графік), по-друге, спілкуватися з монахами, мати можливість до сповіді, для духовних розмов, і по-третє, навчатися. До цих трьох компонентів додається ще звичайно неформальне спілкування серед учасників школи, що теж є не мало важно, бо це є творення певної мережі зацікавлених людей, які з’їхались з різних куточків країни і мають можливість між собою познайомитись, налагодити контакти. Звичайно, є якась культурна екскурсійна програма, наприклад, відвідини нашого Почаєва, чи іншого цікавого місця.

- Хто викладає у Школі? Яким чином організовується формування викладацького складу Школи?

- Раніше ми запрошували викладачів з Канади, проте зараз у нас уже є достатньо своїх викладачів. Оттавський Інститут надає диплом і сертифікат про закінчення цієї школи. А навчання ведуть місцеві українські викладачі, з УКУ чи з інших богословських навчальних закладів . Цього року це буде доктор літургійних наук Василь Рудейко, який прочитає курс про таїнства хрещення, миропомазання, євхаристії, ведення у богослужбове життя Церкви. Другий курс викладатиме ієромонах з Унівської Лаври Леонтій (Тумовський), і це буде курс про ранньохристиянське монашество і духовність.

Критерієм формування програми є поєднання академічного богословського компоненту з популярним. Це є богословські курси, але оскільки слухачами не є ані спеціалісти, ані навіть студенти стаціонарної форми навчання богословських програм, то основний формат викладання цих курсів є науково-популярний. Основна мета курсів – дати інтелігентним людям різних професій, різних середовищ здорові, базові знання про християнське богослов’я. Навчання є доволі вимогливим, слухачі мають бути присутніми на лекціях, брати участь в дискусіях, прочитати задані матеріали, написати письмову роботу на кінець.

- Які критерії для відбору учасників? Чи можуть долучатись бажаючі на декілька днів, чи вихідні дні?

- Цільова аудиторія – це студенти різних навчальних закладів та «молоді професіонали», яких цікавить церковне життя і богослов’я. Ми не ставимо дуже суворі критерії, але це мають бути люди здатні вчитися. Це все-таки є школа, інтелектуальна програма, люди мають розуміти що вони є там не просто, щоб помолитися в монастирі, чи побути на природі... З кожним аплікантом ми проводимо коротку співбесіду. У нас є також досвід вільних слухачів, тобто це тільки ті, хто може не здавати завершальний екзамен. Зазвичай це люди, які не мали потреби отримувати диплом, або сертифікат, відповідно вони не здавали іспит. Проте «фрагментарна» участь, на кілька днів, виключена, бо тоді не буде цілості програми і серйозного підходу до школи Школа організаційно є досить серйозним заходом, нам потрібно на це певні кошти, замовляти харчування і проживання, тому ми пропонуємо брати участь тільки комплексно.

- Чому територіально школа проводиться в Уневі?

- Просто у нас є хороші стосунки з монахами-студитами. Студити є певним зразком літургійного благочестя, вони мають більш розвинуте літургійне монаше життя, добрий реколекційний дім, в якому достатньо місця про проведення школи і проживання учасників.

- На завершення, поділіться з нами попередніми успіхами та минулорічними результатами Школи.

- Є досвід коли люди беруть участь у школі декілька років поспіль, і отримують більше цих сертифікатів. В принципі ці сертифікати складаються у майже повноцінну базову богословську освіту. Були випадки коли люди зацікавлювались богослов’ям і брали пізніше додаткові курси - чи в нас на вечірній школі, чи на стаціонарній. Це власне і є основна мета школи – дати можливість цих знань людям з-поза чисто богословського середовища, але які є практикуючими християнами, які хочуть ними стати, шукають християнського життя, шукають Бога. Дати їм поживу до цих пошуків, дати їм більше пізнати.

Довідка. Літня богословська школа в Унівській Свято-Успенській Лаврі цьогоріч проводитиметься з 7 по 28 липня. Зголошення до участі актуальне до 15 червня 2012 року. Оплата – 1500 грн. з особи за три тижні, що включає проживання та триразове харчування. В межах програми, окрім духовного проводу, відбуватимуться зустрічі з цікавими людьми, інтеграційні зустрічі на природі, екскурсійні поїздки. Детальніше: http://ucu.edu.ua/announcement/6740/; http://forum.ugcc.org.ua/viewtopic.php?t=1637.

 

Спілкувалась Марія УДУД

Фото: Данута НАУГОЛЬНИК та архів літньої школи

 

Оригінал: http://www.osvita.lviv.ua/textes/univska_shkola.html